Polska Platforma Tańca
© Tomasz Kamiński

Teatr Dada von Bzdülöw

"Le Sacre"

Punktem wyjścia dla czterdziestego spektaklu w historii Teatru Dada von Bzdülöw jest „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Przedstawienie odbija się jednak od tego „kamienia milowego” w historii teatru tańca, jest realizowane według apokryficznego zapisu rzekomej pierwotnej wersji baletu, odrzuconej przez Diagilewa. Apokryf stworzyli Leszek Bzdyl i Mikołaj Trzaska. Jak podkreślają krytycy, to najdoskonalsze przedstawienie, najpoważniejsza produkcja teatru, nie rezygnująca jednak ze szczypty ironii właściwej kolejnym produkcjom Teatru Dada von Bzdülöw. Łączące teatr tańca i elementy charakterystyczne dla produkcji dramatycznych przedstawienie jest współczesną wariacją na temat ofiary rozumianej odmiennie niż ma to miejsce w utworze Strawińskiego. Ofiarą stać się może każdy, nie tylko jedna wyznaczona osoba. „Le Sacre” zagęszcza i intensyfikuje temat, rezygnuje ze słowiańskiego entourage’u, kierując uwagę widza na współczesne formy zadawania śmierci.

Le Sacre uznane zostało przez kapitułę nagrody teatralnej miasta Gdańsk za najlepszy spektakl teatralny sezonu 2009.

reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska muzyka: Mikołaj Trzaska (Igor Strawiński) libretto: Leszek Bzdyl (Mikołaj Roerich) choreografia i wykonanie: Izabela Chlewińska, Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Dominika Knapik, Anna Steller, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt, Dawid Lorenc kostiumy: Sławek Blaszewski reżyseria świateł: Michał Kołodziej produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże/Gdańsk, Fundacja Nuova (Festiwal Wiosny)/Poznań koprodukcja: Art Stations Fundation/Poznań, Dom Pracy Twórczej w Burdągu przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska premiera: 17 grudnia 2010 - Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez choreografa i reżysera – Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę – Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas ponad 40 premierowych przedstawień. W dorobku zespołu są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczył w projekcie Trans Danse Europe. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował festiwal Korporacja Tańca. W sezonie 2008-09 Teatr Dada współpracował z Teatrem Nowym w Łodzi. Od 2009 roku Teatr Dada związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W jego repertuarze znajdują się obecnie spektakle: „Le Sacre”, „Caffe Latte”, „Czerwona Trawa” (prezentowana na platformie tańca w 2010 r.), „Duety Nieistniejące”, „Magnolia”, „so beautiful”, „Bonsai”. Teatr Dada von Bzdülöw wspierany jest przez Urząd Miasta Gdańska.